BASINA VE KAMUOYUNA
Tarih: 14.05.2021| Okunma Sayısı: 214

Basına ve Kamuoyuna,

 

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi vatandaşı olan bir ailenin seyahat amacıyla geldikleri Mersin'in Bozyazı ilçesinde araçlarının durdurularak bir grup tarafından hunharca saldırıya maruz kaldıklarına ilişkin görüntüler 14.05.2021 tarihinde haber ajanslarında ve sosyal medya platformlarında yayınlanmıştır. Olayın üzerinden 24 saat geçmesine rağmen kamuoyunda büyük rahatsızlık yaratan bu olaya ilişkin henüz ilgili yer savcılığı ve mülkî amirlerce kamuoyu bilgilendirilmemiştir.

 

Edindiğimiz bilgiler ve görgü tanıklarının olayla ilgili olarak aktardıkları bu saldırının ırkçı saiklerle yapıldığını göstermektedir nitekim olayın tanıklarından C.K. “Adana’dan Antalya’ya doğru giderken Mersin Bozyazı ilçesi virajlar bölgesinde öğleden sonra saat 16:00 civarlarında arabalarının önleri kesilmiş bir ailenin 4 kişi tarafından darp edildiğini, adama ve 12-13 yaşlarındaki erkek çocuğuna taşlarla saldırıldığını ve taşlarla kafalarına vurulduğunu, adamın bariyerlere doğru savrularak bayıldığını, ve bu grubun adamı uçurumdan atmaya çalıştığını akabinde ise grubun Bozkurt işareti yaparak Kürtlere ve Araplara küfür ettiğini beyan etmiştir.

 

Aile bireylerinin gözü önünde ırkçı saldırıya ve linç girişimine maruz kalıp ağır yaralanan baba M. M. K ve 12 yaşındaki oğlu Anamur Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştır. Saldırıya uğrayan aileye geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor Mardin Barosu olarak bu ırkçı linç girişimini sert bir şekilde kınıyoruz.

 

İnsanlığa ve kişinin temel varlığına karşı işlenmiş bu suçun ve akabindeki söylemlerin failleri hakkında hızlı ve etkin bir soruşturma yapılmasını talep ediyoruz. Geçmiş dönemlerde benzeri ırkçı saldırıların ve nefret söylemlerinin takipsizlikle sonuçlandığını ya da suç vasfının nefret suçu ve ırkçılıkla ilişkilendirilmeden adli bir vakaymış gibi değerlendirildiği göz önüne alındığında bu vahim olayın da bu şekilde geçiştirileceği endişesini taşımaktayız.

 

Bu tür ırkçı söylem ve saldırılarda uygulanan cezasızlık politikasının bu söylem ve saldırıları beslediği ve bunlara meyilli insanları cesaretlendirdiği göz önüne alınmalı ve adli makamlar da bu sorumlulukla hareket etmelidir.

Mardin Barosu olarak bu vahim olayla ilgili olarak yetkili makamların kamuoyunu bilgilendirmesini adli makamların bu olaya adlî bir vakaymış gibi yaklaşmamaları çağrımızla beraber ırkçı ve benzeri hukuk dışı fiillere her zaman karşı olduğumuzu ve olayın takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz.

 

MARDİN BAROSU BAŞKANLIĞI

25.09.2021
AV. İSMAİL ELİK
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.