BASINA VE KAMUOYUNA
Tarih: 3.12.2022| Okunma Sayısı: 298

                                                         Basına ve Kamuoyuna,

Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü olarak ilan edilmiş ve her yıl 3 Aralıkta tüm dünyada engelliliğe yönelik farkındalık faaliyetleri yürütülmektedir.

Mardin Barosu olarak 02.12.2022 tarihli yönetim kurulu toplantısında, engelli bireylerin adalete erişimde yaşadığı sorunların çözümü ve başta Mardin ilinde engelli bireylerin sosyal yaşama tam ve eşit katılımlarının sağlanması konusunda savunuculuk faaliyetleri yürütmek amacıyla baromuz bünyesinde Engelli Hakları Komisyonu'nun kurulmasına karar verilmiştir.

Bu hususta öncelikle baromuz hizmet binasının engelli bireylerin erişimine uygun hale getirilmesi ve adalete erişimde eşit imkanlara sahip olmaları amacıyla adli yardım hakkına erişimlerinin sağlanması yönünde çalışmalar yürütülecektir.

İfade etmeliyiz ki; İnsanlık ailesinin tüm mensuplarının doğuştan sahip oldukları onuru, değeri, eşit ve devredilmez hakları dünyada özgürlüğün, adalet ve barışın temelidir. Tüm temel insan hak ve özgürlüklerinin evrensel, bölünmez, birbiriyle bağlantılı ve karşılıklı bağımlı olma niteliği gereği engelli bireylerin herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmasının tüm insanlığa yönelmiş bir haksız müdahale olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir.

Engelli bireylerin topluma tam ve eşit katılımlarını sağlamak amacıyla gerekli bütün düzenlemelerin yapılması devlete yükletilmiş bir görev olup bu makul düzenlemelerin yapılmaması bir ayrımcılık türü olarak kabul edilmiştir. Mardin Barosu olarak şehrin her alanının engelli bireylerin kullanımına ve erişimine açık olması amacıyla engelli bireylerle birlikte mücadele etmek üzere hazır olduğumuzu birer engelli adayı olarak engelli yurttaşlarımıza ve kamuoyuna ilan ediyoruz.

Dünya Engelliler Günü bir mücadele günüdür. Engelli hakları sadece 3 Aralıkta değil her günün konusudur.

MARDİN BAROSU BAŞKANLIĞI

06.12.2023
AV. İSMAİL ELİK
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.