MARDİN BAROSU OLARAK 3 AĞUSTOS ŞENGAL KATLİAMI’NIN 9’UNCU YILDÖNÜMÜNDE TARİHLERİ BOYUNCA BASKI, ZULÜM VE SOYKIRIM UYGULAMALARINA MARUZ KALAN ÊZİDÎ KÜRTLERİN YANINDA OLDUĞUMUZU BELİRTİYORUZ. IŞİD TARAFINDAN HUNHARCA KATLEDİLEN ÊZİDÎLERİ SAYGI İLE ANIY
Tarih: 3.08.2023| Okunma Sayısı: 451

3 Ağustos 2014’te IŞİD’e bağlı çeteler, Şengal’de aralarında kadın ve çocukların da olduğu 5 binden fazla Êzidî Kürdü katletti. Binlercesini rehin aldı, yüzbinlerce Êzidî Kürdü yaşadıkları topraklarını terk etmeye zorladı. Yaşanan katliamdan sonra binlerce kadın kaçırıldı, pazarlarda satıldı, köleleştirildi. 
IŞİD tarafından gerçekleştirilen bu saldırı, büyük  bir yıkım ve nüfus  hareketi ve yer değiştirme ile neticelendi. Bu dönem, Êzidîlerin katliamlar ve fermanlarla yazılmış tarihinde 73. Ferman olarak yer aldı. Mezopotamya’da kadim  bir topluluk olan Êzidîler, tarih boyunca bölgeyi işgal eden güçler tarafından baskılara maruz kalarak, katliamlara uğradılar.

3 Ağustos 2014’te Êzidîlere yönelik gerçekleştirilen ve binlerce insanın katledilmesi, yüz binlercesinin yerini yurdunu terk etmesi ile sonuçlanan katliam, Avrupa Parlamentosu tarafından “Êzidî Soykırımı” olarak tanındı. Uluslararası kurumların hazırladıkları raporlarda “insanlığa karşı işlenen suçlar” kategorisine alınmıştır.

3 Ağustos 2014’teki saldırıların üzerinden 9 yıl geçmesine rağmen Şengal’deki Êzidî halkının yaraları henüz sarılmadı. 

Êzidî Kürtlerin varlığına yönelik bu tehditlere karşı uluslararası toplumun üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerekir. 

Şengal’de insani yaşam koşullarının oluşturulması, yerinden-yurdundan kaçmak zorunda bırakılmış Şengalli Êzidîlerin geri dönüş imkânlarının yaratılması ve güvenlik endişelerinin giderilmesi gerekir. 
Mardin Barosu olarak 3 Ağustos Şengal Katliamı’nın 9’uncu yıldönümünde tarihleri boyunca baskı, zulüm ve soykırım uygulamalarına maruz kalan Êzidî Kürtlerin yanında olduğumuzu belirtiyoruz. IŞİD tarafından hunharca katledilen Êzidîleri saygı ile anıyoruz.

15.06.2024
AV. İSMAİL ELİK
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.